Медът - лекарство и храна, която се усвоява 100 процента от организма
В литературата няма данни медът да предизвиква алергия.
Проведените изследвания в Института по микробиология на БАН са показали, че медът притежава антиалергични качества и може да се използва като неспецифично и специфично лечебно средство.
Голямото значение на меда като храна за нормалното развитие на организма е установено както по емпиричен, така и по научно-експериментален път. За децата медът представлява готова храна, която 100 процента се усвоява от организма и се включва в жизнените функции.
Лечебното действие на меда може да се обобщи в следните по-важни направления:
- повишава имунобиологичните защитни сили на организма;
- действа антибактериално, антипротозойно и антимикотично (противогъбично);
- противовъзпалително;
- антиалергично;
- кръвообразуващо;
- отхрачващо;
- регенеративно (възстановяващо повредените клетки и тъкани);
- стимулира дейността на сърцето;
- болкоуспокояващо;
- невротично;
- тонизиращо (естествен допинг);
- слабително;
- детоксично (противоотровно);
- противотуморно и противораково.
Колко мед да ядем дневно?
Според специалистите всеки млад човек може да консумира мед, като това количество не трябва да надвишава120-150 гр. дневно за възрастни, разпределени на три и повече приема.
Най-полезната дневна доза е в зависимост от възрастта на хората и от теглото им и се движи от 1 до 2 г на килограм тегло, разделена на три и повече приема. Това е общоприетата дневна норма.
По-правилно е тя да се определя в зависимост от състоянието на човешкия организъм:
За лечебни цели при повишена киселинност на стомашния сок медът трябва да се разтвори в топла вода с температура не по-висока от 40-42 градуса, за да не се разрушат ценните органични вещества, съдържащи се в него.
При понижена и нулева киселинност на стомашния сок медът трябва да се разтваря във вода със стайна температура.
Можете да приемате мед и до 120-150 гр. на ден, но в такъв случай ще трябва да се откажете напълно от захарта и съдържащите захари продукти - бял хляб, макарони, картофи.
Медът се приема 4 пъти дневно. Три пъти преди основните хранения - закуска, обяд и вечеря, и четвърти път - половин час преди лягане.
Как да се лекуваме с мед?
Медът е един от най-ценните продукти. За разлика от синтетичните лекарства, смесването му с други лечебни продукти има синергично (ускоряващо лечебното) действие, вследствие на което действието му става неколкократно по-ефективно.
Ето някои рецепти:
При слаби нерви: Приемане на чист пчелен мед по схема: 30 минути преди закуска - 30 гр. мед, 20 минути преди обяд - 40 гр. мед, и 2 часа след вечеря - 30 гр. мед. Посоченото количество се приема разтворено в чаена чаша топла вода. Лечението продължава 40-50 дни, след което състоянието се подобрява значително.
При колит: Разбъркват се 100 гр. ленено брашно, по 100 гр. мед и зехтин. Взема се сутрин и вечер по 1 ч.л. от сместа половин час преди ядене.
За изгорено: Изгореното се намазва с чист мед. Намазването трябва да се повтаря на всеки два часа и няма да се появят мехурчета.
Изтощение: Счукват се 300 гр. орехови ядки. Смилат се на машинка за месо 300 гр. сушени кайсии и стафиди, 2 лимона с корите. Всичко се смесва добре с 300 гр. мед. Приема се по 1-2 ч.л. дневно. Съхранява се в хладилник.
Против безсъние: Изяждат се по 2-3 лъжички чист мед преди лягане.
Източник: www.framar.bg
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook