Орехите – храна за ума
Орехите са богат източник на антиоксиданти, фибри, протеини, витамини и минерали. Именно поради ценните си вещества, се нареждат на първо място сред ядките като здравословен природен продукт.
Благодарение на богатото си съдържание на омега-3 мастни киселини и алфа-линолова киселина, орехите са полезни за подобряване на сърдечната функция и намаляване риска от сърдечносъдови проблеми.
30 г орехи дневно в рамките на месец помагат за намаляване нивото на вредния холестерол средно с 0,3 единици.
За доброто здраве на сърдечносъдовата система оказва влияние и съдържанието на аминокиселината L-аргинин, която отговаря за преобразуването на азотния оксид, увеличавайки притока на кръв в тялото. Аминокиселината предпазва артериите от стесняване и натрупване на мастни отлагания по стените на артериите.
Орехите често са наричани “храна за мозъка” и това не е случайно. Омега-3 мастните киселини в ядките играят важна роля за оптималното функциониране на мозъчните клетки, което осигурява бистър ум, концентрация и добра памет.
Консумацията на орехи е препоръчителна при системна умствена натовареност.
Освен витамините, минералите и аминокиселините, в орехите е открито и наличието на мелатонин. Набавянето му е полезно за подобряване качеството на сън. Консумацията на орехи се препоръчва при страдащите от инсомния, сънна апнея и други проблеми със съня.
Специалисти са на мнение, че редовната консумация на ядките помага за редуциране риска от рак и предотвратява появата на камъни в жлъчката.
Шепа орехи съдържа два пъти повече антиоксиданти от другите ядки. Чрез тях се набавят 8% от дневното потребление на антиоксиданти.
За да усвоим всички полезни свойства и да извлечем максимална полза за здравето ни, препоръчително е да консумираме по 7 сурови ореха на ден. Топлинната обработка отнема от качествата на антиоксидантите в ядките.
Източник: zdravoslovnohranene.com
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook