Полезният амарант
Растението амарант е често считано за плевел, но то е много полезно и има хранителна стойност, която го препоръчва наравно с другите здравословни храни.
В много страни го признават за листен зеленчук и като зърнено растение. Неговите хранителни стойности се равняват на тези на пшеницата в някои отношения само, а в други е с по-ниска хранителна стойност.
Растението амарант е било донесено в Европа от Америка, по време на колонизирането на континента от испанците. Ацтеките са го използвали за храна, но и освен това и за своите ритуали.
Полезни съставки на амарант
Зърната на амаранта не съдържат глутен, както и другите лековити растения елда и киноа. Неговият протеин е пълноценен и с отлично качество, но за съжаление в малко количество – едва 4%. Зърната му съдържат неподходящи хранителни вещества като сапонини, феноли, оксалати и нитрати, затова те са негодни за употреба в сурово състояние. Те трябва да се варят и да се изхвърли водата им, за да станат годни за консумация.
Листата на полезния амарант също трябва да се варят или накисват за 10-12 часа във вода, след което тя да се изхвърли. Така те стават до 90% смилаеми и са подобни по ползи като зеленчуците спанак, къдраво зеле, броколи.
Той съдържа освен незаменими аминокиселини, фибри, лизин, желязо, калций, магнезий, незаменими мазнини и витамин Е, по количество близко до това на зехтина. Амарантът може да замести в голяма степен месото и рибата, което го прави подходяща храна за вегетарианците. Най-полезните му съставки са антиоксидантът сквален и витамин Е, което го прави полезен за храненето на болни от рак и за превенция от болестта.
Растението амарант е препоръчана храна за болните от автоимунен тиреоидит, за което говори д-р Гайдурков в една своя лекция.
Източник: lechitel.net
Снимка: bg.wikipedia.org
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook