500 прасета на година създава първата в света фабрика за клониране
Клонирането на животни някога беше тема табу – но не и в Китай, където фабрика в Шенжен клонира по 500 прасета всяка година. Фермата, управляван от компания на име BGI, имплантира около две прасета на ден с клонирани ембриони.
Клонове и клонинги на клонингите биват отглеждани, за да се използват за тестване на нови лекарства. Това се случва в една преустроена фабрика за обувки, която работи заедно с голяма машина за обработка на генетично секвениране.
Заводът на BGI е най-голямата в света фабрика за клониране на прасета, но методите им са по-малко сложни, отколкото при сходни съоръжения по целия свят. Вместо да използва машини, BGI използва човешката енергия: работи се на поточна линия с 30 до 50 работници за извършване на клонирането и процеса на имплантиране на ръка. Новородените клонинги след това продължат да бъдат имплантирани с клонирани ембриони.
Заедно с клонирането на свинете изследователите също изучават генетичните последователности, създавайки огромен обем гени на генетично модифицирани прасета с променени ДНК, за да ги направят по-податливи на заболявания като например болестта на Алцхаймер – така че лекарствата, които се тестват с цел лечение на хора, да се изпробват по-успешно. Но BGI не просто се интересува от генната последователност на прасетата.
Лабораториите съдържат гигантски машини за генно секвениране, които работят непрекъснато с генни кодове на какво ли не – от храна до животни.
С тези генни секвенсери BGI планира да извлече геномите на един милион хора, един милион животни и един милион растения. Целта им е да се развие по-добро здравеопазване и да се правят по-вкусни храни.
Служителите на BGI служат като вкусови тестери, използвайки кафенето на компанията, за да изпробват вкусовете на генетично подобрени меса, зеленчуци и дори кисело мляко. BGI твърди, че всичкото това бърникане в механизмите на природата не е предназначено да навреди, а има за цел да осигурява храна за гладуващите, подобряване на лекарствата и разработване на по-добър вкус на храните.
А дали това е така и дали е природосъобразно и етично, преценете сами.
Източник: greentech.bg
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook