Изкушението, наречено пунш
Пунш наричаме широк асортимент от алкохолни и безалкохолни коктейли, които често съдържат плодове или плодов сок. Обикновено сервираме пунша в широки купи.
Всъщност името "пунш" идва от думата "панча" на хинди, което буквално означава "пет", защото пуншът първоначално се е състоял от 5 съставки - арак, захар, лимон, вода и чай. Добавят се и подправки като канела, карамфил или индийско орехче.
Смята се, че пуншът е пренесен от Индия в Европа към края на 17-ти век от моряците на британската Източноиндийска компания.
Днес няма конкретна рецепта, по която да приготвим пунш. Какво ще сложим зависи от вкуса и предпочитанията ни. Единственото условие, което трябва да спазваме е добавянето на плодов сок (съществуват и безалкохолни видове пунш).
В състава на класическия алкохолен пунш, направен от ром или коняк, има големи количества алкохол и етилови естери. Биологично активните вещества, тианин и някои дъбилни вещества, налични в продукта, притежават антиоксидантни свойства и противовъзпалително действие. Алкохолът разширява кръвоносните съдове, повишава апетита и производството на стомашен сок, понякога помага за намаляването на спазматична болка. Ако в състава на пунша има натурален мед, който оказва антибактериално и противовъзпалително действие, то напитката има и тонизиращ ефект, дава сила и успокоява. Натуралните сокове в нея обогатяват организма с допълнителна порция витамини.
Пуншът зарежда тялото с топлина и енергия, помага за отпускане и премахване на напрежението след тежък ден или стресови ситуации.
Тези полезни свойства на напитката влияят благоприятно на организма тогава, когато не се прекалява с консумацията й. Тъй като продуктът се приготвя на основата на силен алкохол, злоупотребата с него е нежелателна. Желателно е напитката да се приема внимателно от хора, алергични към мед и подправки.
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook