Митове и факти за някои хранителни продукти
Яйцата повишават нивото на холестерола в кръвта
В едно нормално кокошо яйце има близо 300 мг холестерин, а това е максималната препоръчителна доза на ден.
Въпреки това яйцата не оказват кой знае какъв отрицателен ефект върху нивото на холестерина, при положение че човек е здрав. Това ниво не се влияе от поетия холестерин, а от количеството и вида мазнини, които ядем.
Освен това, самият организъм произвежда холестерин, така че дори и при диета с ниско съдържание на холестерин нивото му в кръвта може да се покачи.
За здрави хора важи правилото: две до четири яйца на седмица не вредят (в това число и яйцата в сладкишите и хлебните изделия).
Кафявата захар е по-здравословна от бялата
Кафявата захар е междинен продукт при производството на бяла захар от захарна тръстика. Оцветяването се получава чрез нанасянето на тънък слой захарен сироп, а вкусът наподобява малц или карамел. Твърдението, че е по-здравословна от бялата захар, е от царството на приказките.
Съдържанието на калории е еднакво, влиянието върху нивото на кръвната захар - също, а зъбите са еднакво застрашени от кариес.
Положителното качество на кафявата захар е, че съдържа малко повече минерали и витамини, но разликите са толкова минимални, че не играят никаква роля.
От бирата се пълнее
Всъщност не е вярно, че от бирата се пълнее повече, отколкото от други напитки. Съдържанието на калории е същото като в ябълковия сок, а енергийната стойност е по-малка от тази на пълномасленото мляко и само половината от тази на виното.
Уголемяването на гърдите при мъже, които пият много бира, се дължи обаче не на калориите, а на женските хормони, естрогените, които се съдържат в хмела. Те подпомагат задържането на мазнини и течност в тъканите.
Така че при прекомерна консумация на бира може да се стигне до растеж на гърдите. Спре ли се обаче пиенето на бира, тези уголемени гърди и мастни натрупвания изчезват.
Солта повишава кръвното налягане
Един от най-ярките митове в областта на храненето е този за връзката между консумацията на сол и хипертония. Десетилетия наред лекарите предписват на пациентите си с високо кръвно безсолна диета.
И всичкото това в резултат на едно американско изследване, при което на лабораторни плъхове са давани количества сол, отговарящи за човека на 500 г дневно. Горките животни получили сърдечни проблеми и се споминали.
Чак през 80-те години на миналия век нови проучвания, проведени с 10 000 участници от 26 страни, доказват, че няма пряка зависимост между солта и кръвното налягане. Отговорни за хипертонията са по-скоро наднорменото тегло и употребата на алкохол.
Източник и снимка: сп."Меню"
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook